Sportem ke kráse těla i duše
Péče o kůži před cvičením a po něm.
Sport je hlavní "vnitřní" péče o kůži. Jogging, jízda na kole, tenis a všechny ostatní vytrvalostní sporty posilují srdce a krevní oběh. To nepřímo prospěje i kůži. Denně půl hodiny tréninku je optimální dávka, ale i deset minut přináší užitek.
Námaha při sportu má ještě jiný efekt: cítíme se potom vyrovnanější a veselejší a také tak vypadáme.
Příčinou jsou tzv. endorfiny, opiátům podobné "hormony štěstí", které organismus tvoří při vydatné tělesné aktivitě a které propůjčují mírně opojný pocit. Kromě toho spontánního efektu má pravidelný pohyb ještě mnoho jiných účinků. Kdo pravidelně cvičí, získá výkonnější srdeční a oběhový systém. To se pozitivně projeví na celém těle a na kůži to má i přímý účinek. Správně dávkovaná fyzická zátěž neposiluje jen svaly, potřebné k určitým pohybům, nýbrž také srdeční sval. Dobře trénované srdce bije pomaleji a pumpuje více krve do srdečního oběhového systému.
Buňky dostávají více kyslíku
Jelikož při intenzívním pohybu musíme nutně dýchat více zhluboka, zvyšuje se tím i kapacita plic a je mnohem lépe využita než v klidovém stavu. Větším objemem dechu se automaticky zvyšuje příjem kyslíku, který je potom v plicních lalocích předán krvi. Z této bohatě okysličené krve má přímý prospěch kůže. Kyslík je totiž nejdůležitější "pohonnou látkou" pro látkovou výměnu buněk.
Nepřímo samozřejmě kůži prospívají všechny účinky pohybu, které jsou obecně prospěšné tělu:silnější svaly, pevnější kosti, lepší trávení, dobrý spánek a výkonný imunitní systém.
Jak mnoho musíme cvičit, abychom byli fit a dobře vypadali?
Sportovní lékaři zjistili, ze deset minut tréninku denně je účinnější než jednou týdně plná hodina. Za nejoptimálnější ovsem platí denně půlhodina pohybu, tak intenzivního, aby se tělo začalo potit. Přitom není potřeba cvičit tak, abychom po tréninku byly úplně vyčerpané. Hlavně ze začátku to může dokonce spíš uškodit než prospět. Pokud jsme dlouho nic nedělaly,měly bychom s cvičením začít pozvolna a opatrně zvyšovat dávky. Ideální pro celkovou kondici a dobrý vzhled jsou tzv.vytrvalostní sporty. Posilují zvláště dobře srdce a krevní oběh a optimalizují přitom přísun a spotřebu kyslíku. K těmto aerobním sportům náleží namáhavější gymnastika, jogging, plavání, veslování, jízda na kole a na lyžích a kolektivní hry.
Sporty , při nichž se trénuje rychlá schopnost zapojení svalové síly (např. body building, vzpírání,..)z hlediska zásobování kyslíkem takový výsledek nepřinášejí. Nezávisle na takových výhodách či nevýhodách by měl každý ale dělat to, co ho baví. Ani ta nejlepší tréninková metoda totiž nepřinese mnoho užitku, když ji provádíme s nechutí, a proto ji i brzy vzdáme.
Péče o kůži před cvičením a po něm
Sportujeme-li pravidelně a intenzivně, měly bychom věnovat pozornost pravidelné péči o kůži.
- před cvičením se pokud možno odlíčíme. Pomineme-li fakt, ze i ten nejlepší make-up se rozteče, když se při cvičení zpotíme, a vypadá pak velice nevzhledně, je za těchto okolností pro kůži nevhodný.
- provozujeme-li sport venku, je nezbytné chránit kůži ochranným krémem s vysokým UV filtrem. Rohová vrstva uvolněná pocením se stává pro záření propustnější, takže se můžeme spálit rychleji než jindy.
- krémy s vysokým obsahem tuku používáme jen tehdy, sportujeme-li venku při velkém mrazu. Při mírných teplotách nebo při cvičení v uzavřených místnostech se tuk příliš zahřívá, takže dochází k hromadění tepla v kůži a zatěžování tkáně.
- po cvičení odstraníme z obličeje pot mírným mycím krémem nebo čistícím mlékem. To je velmi důležité, má-li kůže sklon k tvoření nečistot. Zaschlé zbytky potu jsou živnou půdou pro bakterie.