Předpokládá se, že sny jsou staré jako lidstvo samo. O historii lidstva toho - zdá se - víme hodně, ale sny zůstávají záhadou. Ve skutečnosti sní každý; každou noc. Tady ovšem jistota končí a začínají (jen) otázky.
Zajímavé je, že podle odborníků během spaní sníme vždy, dokonce několikrát během takzvaného spánku typu "REM" (viz infobox). Už roku 1953 neurolog Eugen Aserinsky objevil spánkové fáze a domníval se, že to jsou období, kdy sníme. O šest let později neurolog Michel Jouvet jeho předpoklady prokázal prostřednictvím experimentů. Lidé, kteří se probudí ve fázi REM, si vždy pamatují, co se jim zdálo. Je velice pravděpodobné, že pohyb očí je důsledkem sledování představ.
O čem sníme?
O všem a ještě mnohem víc! Sny vždy vycházejí z naší reality, ale mohou ji i překročit. Všechny druhy denních motivů hrají při snění roli - například auta, nakupování, lidé, které známe. Do velké míry také záleží na tom, s čím jsme se během dne ve stavu bdělosti setkali. Testy ukázaly, že přibližně jedna čtvrtina našich snů zůstává realistická, v polovině případů mícháme realitu s podivnými motivy (například jízda na kole v županu) a poslední čtvrtina je naprosto bláznivá (například jízda na kole ve spodním prádle a stromy, které se mi vysmívají).
Sní ženy jinak?
Odpověď zní ano, ale ne tak, jak byste si mysleli. Němečtí vědci Schredl a Piel nedávno analyzovali záznamy snů z let 1956 až 2000 a zjistili, že muži a ženy sní naprosto odlišně. Překvapivě zjistili, že muži nesní o vášnivých kráskách, ale většinou o jiných mužích v kombinaci s pocity rivality, konkurence a agresivity. Ženy sní o mužích i ženách stejně často a ve svých snech se setkávají s rodinou a blízkými přáteli. Ženám se častěji zdá jednoznačně o pocitech. Kromě těchto rozdílů je také známo, že velmi vytížené ženy, které budují kariéru, často sní podobně jako jejich mužští kolegové.
Co nám naše sny říkají?
V listopadu 1899 Sigmund Freud publikoval knihu "Výklad snů" a vždy ji považoval za svou nejdůležitější práci. Díky jeho poznání o síle podvědomí úplně převrátil naruby existující představy o člověku. Freud věřil, že každý sen je naplněním přání, a této teorie se stále držel, přestože se vzdal své původní myšlenky, že všechny sny mají sexuální obsah. (Neměli bychom ale zapomínat, že pro Freuda mělo sexuální motiv v podstatě všechno.) Ve Freudově koncepci splněné přání nemusí nezbytně znamenat dosažení potěšení, protože člověk může mít i přání být potrestán. Přesto tato myšlenka "tajemného" přání maskovaného snem zůstává nejdůležitější součástí klasické Freudovy psychoanalýzy. Jeden z jeho nejlepších žáků a přítel C. G. Jung se s Freudem svého času ostře pohádal o názorech na analýzu snů. Jung považuje Freudův přístup za příliš povrchní, protože věřil, že sny využívají nějaký symbolický jazyk. Sepsal seznam symbolů a jejich významů. Pro přívržence Junga je tento seznam základem analýzy snů. Kromě Jungova pojetí existuje mnoho knih a internetových stránek týkajících se slovníků pro výklad snů, které tvrdí, že jsou schopny vám vaše sny vysvětlit. Základní myšlenkou je, že všechno má svůj význam - a tak to opravdu je. Zní to jednoduše, není potřeba žádná zdlouhavá analýza - tak to vyzkoušejme.
Pokus sama na sobě
Podívejme se na "výklad" snů pomocí symbolů. Poslední noc se mi zdálo o hradu. Co to může znamenat? Nejprve jsem se podívala do slovníku na internetové stránky www.mujsen.cz. Dočetla jsem se, že "hrad" znamená "neočekávané překážky potkati" - no, nic moc ... Raději se podívám do jiného slovníku symbolů, tentokrát na internetové adrese www.dreamsmoods.com. Tady slovo "hrad" znamená, že mě čeká šťastná budoucnost a že mým osudem je pozice síly, bohatství a prestiže. To zní mnohem lépe. Přesto ale žádný z těchto slovníků neví, že jsem před spaním sledovala film Trója - zajímalo by mě, jaké vysvětlení by mi slovníky daly pro vtipkujícího Brada Pitta stojícího před mým hradem. Listování v takových slovnících může být dobrá legrace - s interpretací snů to ale nemá moc společného. Řada dnešních psychologů se přiklání buď k Jungovi, nebo k Freudovi, v každém případě kvalifikovaný výklad snů zabere spoustu času a nemůžete očekávat nějaký komplexní výklad vašeho snění. Není to psycholog, kdo nakonec vysvětlí váš sen - jen vás povede, abyste ho dokázali interpretovat sami.
Noční můry a špatné sny
Všichni známe ten pocit, když špatně spíme, protože se nám zdají špatné sny. Noční můry se liší od "obvyklých" špatných snů, protože naše tělo na opravdovou noční můru reaguje: zrychlí se dech, zvýší se srdeční frekvence a "snílek" se probudí. Může se to stát komukoli - zejména citlivým lidem - v době psychického stresu, jakým jsou například starosti v práci, rodinné problémy nebo nervozita před zkouškami. Prostá psychologická metoda, ve které je sen jen tématem, nikoli smyslem, vám může od nočních můr pomoci. Nejprve je třeba, abyste si svůj sen napsali, potom se zamyslete, co vás nejvíc vyděsilo ... a pak přichází na řadu váš úkol. Je třeba, abyste si každý den několik minut představovali jeho jiné, příjemné zakončení. Po jednom nebo dvou týdnech se toto vyústění objeví i ve vašem snu. Psycholog a badatel o snech dr. Michael Schredl tuto "kognitivní terapii chování" úspěšně využívá už několik let. Může ji použít kdokoli, dokonce i v případě dětí (viz infobox). Zase to zní velmi jednoduše - ale není: v případě hlubokého psychického stresu nebo traumatu může pomoci pouze profesionální terapeut!
Jak si zapamatovat sny
Sny po probuzení postupně mizí - zejména ty krásné. Chcete-li si je zapamatovat, doporučuje se, abyste si v noci natáhli budík a každých přibližně 90 minut se vzbudili ve fázi REM. Takhle si můžete spoustu snů zapamatovat, ale určitě se nevyspíte. Příjemnějším způsobem je spát dlouho, vzbudit se bez budíku, po probuzení zůstat v posteli a přemýšlet o tom, co se vám zdálo. Na(ne)štěstí je možné sny snadno ovládat. Je možné zařídit, aby byly pozitivní. Jdeme-li spát ihned po skončení filmu, máme v mysli spoustu obrázků, které nejsou naše vlastní. I alkohol, těžká pozdní večeře a tablety na spaní neumožňují prosazení vlastních obrázků a myšlenek. Chcete-li mít krásné sny, pomůže vám před spaním myslet na něco krásného.
VÍC INFORMACÍ O TÉMATU
Zakladateli analýzy snů jsou samozřejmě Freud a Jung: Freud, S.: Výklad snů. Julius Albert, Praha, 1937. Freud, S.: Vybrané spisy I. Avicenum, Praha, 1991. Jung, C. G.: Analýza snu. Princeton University Press, New Jersey, 1984. James A. Hall: Jungiánský výklad snů. Nakl. T. Janečka, Brno, 2005.
Fáze REM
REM není jen jméno slavné popové skupiny; jde zejména o název fáze spánkového cyklu. Fáze REM (rapid eye movement) je stadiem spánku, ve kterém se oči rychle pohybují. V této fázi je činnost mozkových neuronů podobná té ve stavu bdělosti, nedochází ovšem k žádnému, ani nepatrnému svalovému napětí; z toho důvodu je tento jev často nazýván paradoxním spánkem. Jde o nejlehčí formu spánku; lidé probuzení ve fázi REM se obvykle cítí čile a svěže. Během nočního spánku se člověk dostane do fáze REM čtyřikrát nebo pětkrát. Na začátku noci jsou tyto fáze poměrně krátké a postupně se prodlužují. Je běžné, že se člověk na konci fáze REM na krátkou chvíli probudí. Celková doba spánku typu REM během noci odpovídá u dospělého člověka přibližně 90-120 minutám. Relativní délka tohoto spánku se mění s věkem. Novorozeně stráví více než 80 % celkového spaní ve fázi REM, zatímco lidé nad 70 let méně než 10 %.
SLAVNÝ SNÍLEK
"Vzbudil jsem se s nádhernou melodií v hlavě. Pomyslel jsem si: ‚To je skvělé, copak to jen může být?' Blízko mě stálo piano, tak jsem vstal z postele, sedl si k pianu a snažil se tu melodii přehrát. Melodie se mi moc líbila; protože se mi ale zdála, nemohl jsem věřit, že jsem ji napsal. Říkal jsem si: ‚Ne, nikdy jsem ještě nic takového nesepsal.' Měl jsem ale námět, který mi připadal jako ta nejúžasnější věc na světě!" Tím snílkem byl Paul McCartney a ta "magická melodie" je píseň "Yesterday".
Děti - velcí (špatní) snílci
Nejenže děti sní víc než dospělí, bohužel ale mají také mnohem víc špatných snů a nočních můr. Experti to připisují skutečnosti, že spousta dojmů každodenního života je pro děti nových, a proto je mohou snadno vystrašit. Navíc velmi malé děti neumějí odlišit sen od reality; teprve ve věku 5 až 6 let 90 % dětí chápe, že sen je "jen" snem. Pokud se dítě probudí, je v každém případě dobré s ním po špatném snu "prověřit realitu", to znamená třeba podívat se, jestli se pod tou postelí skutečně schovávají příšery, anebo se "nám to jen zdálo". Novorozeně stráví více než 80 procent spaní ve fázi REM, zatímco lidé nad 70 let méně než 10 procent.