Jak číst obaly výrobků
Po dvou, třech návštěvách obchodů, do nichž jste zvyklí chodit nakupovat, už budete přesně vědět, kam sáhnout, abyste si sestavili jídelníček, který vám bude chutnat a bude mít nižší energetickou hodnotu, chcete-li hubnout. Zpočátku se tento přístup jeví složitější než dodržovat přesně rozepsaný jídelníček. Když to však podstoupíte, je daleko větší pravděpodobnost, že dosažené váhové úbytky budou trvalé, protože váš jídelníček bude obsahovat potraviny, které milujete, a budete se tak moci stravovat dlouhodobě.
ZKRATKY, ČÍSLA, PÍSMENA
Na obalech potravin, aniž to možná tušíte, se setkáváte s velkým množstvím informací. První důležitou informací je název produktu, který by neměl mást spotřebitele. Např. název „jahodový jogurt“ obvykle neobsahuje kusové ovoce, většinou je aromatizován; název „s kousky ovoce“ musí obsahovat kousky ovoce; obrázek jahod – může znamenat jakýkoli jahodový typ. Označení light může znamenat buď snížený obsah tuku, nebo slazení náhradním sladidlem s nízkou energetickou hodnotou (nejčastěji aspartamem). V obou případech se jedná o výrobky se sníženou energetickou hodnotou.
Potraviny s dřívějším označením dia (nesmí se používat od roku 2002) jsou vhodné pro nemocné s poruchou metabolismu sacharidů nebo pro diabetiky – používají se v nich umělá nebo náhradní sladidla. To znamená, že cukr bývá nahrazen sladidlem, které ale může mít stejnou energetickou hodnotu jako cukr, výsledkem je pak samozřejmě i výrobek se stejnou energetickou hodnotou. Tyto výrobky tedy nejsou určeny pro toho, kdo chce snížit energetický příjem ve své stravě.
Pokud se setkáte s označením výrobku – se „sníženým obsahem tuku“, znamená to, že obsahuje tuku méně než běžný stejný výrobek, netučný výrobek by měl tuku obsahovat do 1 %. Nejčastěji se s tímto značením setkáte u tvarohových pomazánek a pěn.
OSTATNÍ DŮLEŽITÉ ÚDAJE
Další informací je váha produktu. Nutriční hodnoty bývají nejčastěji uváděny ve vztahu ke 100 g váhy daného produktu, někdy však i k balení. Pro hubnoucí, kteří si počítají energetickou hodnotu zkonzumovaných potravin, je tedy důležité, aby si tento fakt uvědomili. Suroviny a přísady se v seznamu řadí podle hmotnosti. Pokud je v názvu nějaká část potraviny zdůrazněna, musí být její procento uvedeno na obalu.
Na seznamu ingrediencí jsou tedy použité suroviny podle množství uvedeny tak, že na prvním místě je ta z nich, které je nejvíce. Např. celozrnné pečivo poznáte tak, že na prvním místě musí být uvedena celozrnná, ne hladká mouka. Dejte pozor na „skryté cukry“, zejména pokud je na předních místech uveden např. ječný slad, řepný cukr, karamelové barvivo, med, třtinový sirup, kukuřičné sladidlo, fruktóza, glukóza, kukuřičný sirup, laktóza, sladový cukr, hroznový sirup, rýžová mouka, melasa a sorbitol (kalorické sladidlo).
ZRÁDNÁ ÉČKA?
Značení surovin kódem E znamená doplňkové látky (obvykle konzervační látky, barviva či stabilizátory). Lidé je znají pod názvem „éčka“ a někdy se jich zbytečně obávají. Toto označení má mezinárodní platnost a označuje látky, které se mohou v povoleném množství přidávat do potravin. Tyto přídavné látky jsou důležité např. pro trvanlivost potravin, pro konzervování, používají se u dehydrovaných potravin (sušené polévky, potraviny v prášku), mohou to být barviva apod. Vesměs musí splňovat přísné normy na množství i kvalitu – není proto třeba se jich obávat. Stejná látka může být někdy uvedena v seznamu surovin jmenovitě, pak se ve výrobku nachází přirozeně, či je do něj doplněna například jako barvivo a pak se skrývá pod kódovým označením E (časté je to například u beta-karotenu). l Symbol „bio“ znamená určitý způsob výroby, pěstování a technologie zpracování suroviny, daný předpisy (bývá nákladnější než běžné postupy, což se odráží v ceně výrobku).
ENERGETICKÁ HODNOTA A SKLADBA ŽIVIN
Energetická hodnota se obvykle uvádí v kilojoulech (kJ); pokud je výrobek zahraniční, je hodnota uváděna v kilokaloriích (kcal). Dalším údajem, který není na výrobcích označen standardně, je obsah bílkovin (B), tuků (T) a sacharidů (S). Sacharidy jsou obecnější název než cukry a jsou obsaženy i v mouce, výrobcích z mouky, luštěninách, ovoci apod. Tyto údaje se uvádějí vždy v gramech. Zároveň bývá uváděna celková energetická hodnota výrobku, která se měří prakticky spalováním dané potraviny. Energetickou hodnotu výrobku můžeme také spočítat podle uvedených živin. Jeden gram bílkovin nebo sacharidů obsahuje 17 kJ (4 kcal), 1 g tuku 38 kJ (9 kcal).
Pokud porovnáme celkovou energetickou hodnotu získanou těmito dvěma způsoby, zjistíme, že si ne vždy vzájemně odpovídají. Rozdíly jsou dány jak zaokrouhlováním při výpočtu, tak i nepřesnostmi v uváděném složení.
U některých výrobků, např. u sýrů, se můžeme setkat i s údajem obsah tuků v sušině (t. v s.). Znamená to, že jestliže bychom z výrobku odstranili veškerou vodu, zůstane jen sušina (například 30 % sušiny), a pokud polovinu z této sušiny tvoří tuk, je označení 50 % t. v s.
U některých speciálních výrobků se můžeme setkat i s údaji o obsahu mastných kyselin. Výhodnější pro výběr zboží je vždy obsah nenasycených mastných kyselin a nevýhodný je obsah nasycených.
Někde bývá uváděno i množství trans-mastných kyselin, většinou u výrobků, které mají příznivé hodnoty. Stejně tak se u speciálních výrobků můžete setkat i s označením použitého typu cukru – slazeno... Časté je takové označení u výrobků typu light a výrobků určených pro diabetiky. Je-li uvedena jako sladidlo fruktóza, znamená to, že energie není nijak výrazně snížena, ale pomaleji se zvyšuje hladina cukru v krvi. Je-li uvedeno sladidlo aspartam, je energie snížena výrazně.
Výjimečně je u výrobků uváděn obsah vitaminů – obvykle v případě, že jsou do výrobku doplňovány. Obsah vitaminů a minerálních látek smí být uveden pouze tehdy, když 100 g výrobku obsahuje alespoň 15 % doporučované denní dávky těchto látek.
Někdy, zejména u zahraničních výrobků, je mimo absolutní množství živin či vitaminů uvedeno procento doporučené denní dávky. Tento údaj je ošidný, protože u zahraničních výrobků je uváděno procento denní dávky příslušné země.
OBSAH SOLI
Někdy se můžeme setkat i s údajem o obsahu soli ve výrobku, obvykle v podobě procenta soli. Sníme-li 100 g výrobku, který obsahuje dvě procenta soli, snědli jsme zároveň dva gramy soli. Protože běžně konzumujeme soli daleko více, než je pro nás zdrávo, měli bychom se opět orientovat na výrobky s nižším obsahem soli a pochopitelně spíše vynechat výrobky solené (výrobky posypané na povrchu solí, arašídy, brambůrky, instantní výrobky, uzené výrobky, výrobky konzervované v soli nebo slaném nálevu) a minerální vody vysokým obsahem sodíku.
ZDRAVOTNÍ UPOZORNĚNÍ
Pokud potravina obsahuje složku, která je pro některé konzumenty zdravotním rizikem, a spotřebitel nemůže její obsah předpokládat, je na ní umístěno zdravotní upozornění (např. potravina obsahující aminokyselinu fenylalanin, jež je součástí řady náhradních sladidel, musí být označena „nevhodné pro nemocné fenylketonurií“; při obsahu lepku musí být označena „nevhodné pro nemocné celiakií“).
TRVANLIVOST
Další důležitou informací je záruční doba uváděná jednak jako údaj „spotřebujte do...“ nebo jako údaj „minimální trvanlivost do...“ (zde bychom mohli předpokládat, že ještě těsně po uplynutí doby minimální trvanlivosti je výrobek použitelný, lépe je však vždy zkonzumovat potravinu či pokrm včas). V angličtině je název pro první variantu „best before“, v němčině „mindestens haltbar“. Někdy je na výrobku uvedeno datum dvakrát – první je v takovém případě datum výroby, pozdější pak datum spotřeby.
Ve světě je zvykem, že pokud hledáte nízkoenergetické výrobky či hotové pokrmy pro redukční dietu, najdete si ve většině obchodů svůj koutek s označením „Weight Watcher“ apod. To zatím v naší zemí chybí.
Můžete se však setkat s různými emblémy či výraznými značkami, jimiž obchodníci označují potraviny či výrobky z různých důvodů vhodné pro vaši výživu (například se sníženým obsahem energie, se sníženým obsahem cholesterolu, s logem STOB apod.). Jedná se však zatím spíše o řadu roztříštěných snah.
NENECHTE SE ZMÁST
energeticky vydatnými potravinami, ze kterých se „udělá“ light potravina snížením množství tuku Pokud uděláme z vysokotučných potravin snížením obsahu tuku výrobek light (např. klasická kysaná smetana x light smetana, majonéza klasická x light), jsou i výrobky light stále energeticky vydatné – nenechte se při redukci váhy svést k jejich nadměrné konzumaci sladkostmi, které se tváří jako light jen díky tomu, že je místo sacharózy použito fruktózy či sladidla Pokud je řepný cukr nahrazen sladidlem typu sorbit nebo fruktózou, které mají přibližně stejnou energetickou hodnotu jako cukr, výsledkem je i výrobek se stejně vydatnou energetickou hodnotou. Tyto výrobky – např. čokolády – jsou pak někdy nadměrně nevhodně konzumovány pod rouškou light produktů. Výrobky s nadpisem „bez cukru“, někdy již s dodatkem (ale malým písmem) „přidaného“ Je tím míněno, že produkt, který je tvořen z velké části sacharidy (džusy, cereálie apod.), není přislazen cukrem navíc (např. výrobek v kelímku bez cukru Corny Linea a malým písmem přidaného) l sladkostmi, které se tváří jako light, protože mají málo tuku Mnoho reklamou doporučovaných sladkostí má sice méně tuku, ale naopak má podstatně více sacharidů, takže v konečném výsledku je energetická hodnota srovnatelná s klasickými sušenkami a naopak má produkt vyšší glykemický index. (např. výrobky Štíhlá linie) (Více informací o glykemickém indexu najdete na stránkách www.stob.cz)
Komentáře
Přehled komentářů
fuck :))))))))))))))))))))))) I AM SO SORRY :o))) kdyžtak mi vždycki pisni na blog :o))) já někdy zapomenu ke kterému článku ti napíšu komentář...takže se moc omlouvám
do prdele :o)))))
(Bridget, 29. 8. 2007 20:32)